lunedì 3 dicembre 2012

shabby chic, Nordic inspirations, si do te jete shtepia e ime?

Atmosfera e shtepive te veriut gjithnje me ka trequr, me jep idene tamam te te qenurit ne shtepi, nje shtepi mire pritese me atmosfere shume te ngrohte.

Edhe pse mungon shume kohe qe shtepia ime te jet gati, un qe tani kam filluar te enderoj mobilimin e saj, fale  programeve qe te ndimojne te realizosh planimetrin edhe kompletimin e shtepise, kam ecur perpara aq shume perpara sa ne mendjen time un jetoj aty :) (me pak fjale kam ikur nga fiqiri)

Zakonisht me plq gjerat e perpunuara te krijuara me iderat personale edhe jo te kopiuara nga nje reviste apo nje sit mobilimesh e aredimesh, me nje fjale adhuroj stilin easy chic, shabby chic, nordic style, idea qe gjithnje shtepia eshte ne "working progress" me plq shume.  Deshiroj nje shtepi te ngrohte me personalitet, intime, nje shtepi kur duket qe dikush jeton, edhe jo te ftohte akull si shume shume iderash completimi neo moderne, te cilat me entuziazmojne jo shume.  (pasi shtepia ime ajo pe verteti jo ajo virtuale te jet mbaruar do vendos foto te saja)

Ne shtepine ton ka plasur icik sherri, sepse do thoni ju pervec ketyre gjerave shabby, total white, mua me plq disi edhe stili luigi XVI, A L T kjo gje nuk ndahet apsolutisht nga gjysma ime e embel qe ndonje here behet e tharte  sa me ska :P <3 ^_^, i cili adhuron stilin modern mobliet "perfekte" te cilat nuk kane asnje shenje shabby edhe per mendimin tim jane pa personalitet, e degjoni degjoni e bardha nuk e entuziasmon aspak.

Nejse do shofim resultatet finale.!!!!!!!ja insiprimi im :

me pelqen guzhina pak "potike" e cila tregon shume per veten e saj.


nje sallon i tipit po ri shtire gjith diten ketu te sodis rrezet e diellit qe depotrojne nga perdet, ose  e mbuluar per 7 pale qefe ne te ngrohte kur jasht ben ftohe :) ja disa tipologji karigesh qe me plq.keto kariget i adhuroj, i pash pardie te Kartell e me jan bere fiksim, ishin edhe ne ngjyra te tjera, por nuk jan sh komode :(


pa dyshim qe e bardha eshte ngjyra ime e preferuar.
sa i bukur totally Ikea besojs e taeti per ata qe bejne tifo per Juven eshte shume i goditur.

me plq shume jasteket.si ju duket ku inspirimi i im, ju pelqen ky lloj stili??????6 commenti:

 1. Sa qesha me pershkrimin tend, ketu ne Shqiperi ku lloj kompletimi nuk preferohet fare. Mua me duket goxha mike prites. Urroj te realizosh planin tend.
  pershendetje Ada

  RispondiElimina
 2. ciao Ada ishallh e realizoj :) flm qe me lexon.

  RispondiElimina
 3. Shpite e bardha duken jashtzakonisht bukur , po mendoj se pjesa e pastrimit do te jet shume e veshtire , gjithsesi uroj te te plotsohet deshira :)
  xox

  reasnotebook.blogspot.com

  RispondiElimina
 4. hahha edhe une pastrimin po mendoja, ca do i hapesh veteees :P
  Ishalla te del si ne keto foto ta besh shtepine si per reviste :)

  RispondiElimina
 5. ah flm flm, ishin disa rifleksine, keshtu si per fantazine time.

  RispondiElimina
 6. Eshte shume afer stilit tim me te dashur. Me vjen mire qe ke nje ide shume te qarte per shtepine tende dhe uroj te gjeni rrugen e mesme me partnerin per te krijuar "folene" tuaj perfekte. Duhen bere kompromise, por eshte sfide e bukur kur te dy keni shijet tuaja te percaktuara qe ne fillim :)
  Sa per pastrimin, stili nordik i paster mund te jete pak me i veshtire per t'u mbajtur i paster sepse eshte dhe me minimal, kurse shabby chic eshte me prane reales, me mobilje pak te dala boje, me shume kujtime qe mbushin shtepine dhe ku pluhuri ndoshta i shton dhe nje teh magjie here pas here :)

  RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...