venerdì 30 maggio 2014

Makarona " 3 te hellura hopa hopa ne tigan" merluz, patate e sh te tjera.

Dita ime mer krejt nje tjeter kuptim, kur ne pune gjerat ven shume mire, kur neser eshte weekend edhe koha eshte shume e bukur.
E ulur para kompiuterit ben gjasme sikur lexon "dielli 24", "il Sole 24 ore" ne menyre te tille qe askush ste bezdis sepse je duke bere nje pune te rendesishme informohesh per situaten ekonomiko fianziare :P :P, por edhe pse kjo gazet ne dore te ben te ndihesh aksionere e rendesishme edhe finanziere ne karier. ( a pikaaa qe thoni juuu do doja ne zyre te me sjellnin ndonje Vogue o Glamur )
 
Megjithate ne keto momente te dites ne 5 min e fundit te punes e deri te nadalese e autobusit per tu kethyer ne shtepi, un mendoj cdo gatuaj per darke apo cfare do gatuaj per weekend.
ne metro jam gjithe duke lexuar, por ka raste duke pare ndonje blog gatimi "font  inspirimi per kedo" kam blogjet e mia te pereferuar, edhe duke vdekur urie. qe i rafte nje pikee ishallahhh ketyre amvisave kaq te zonjat.
 
Dhe ketu lind ideja e pjatave te shpjeta 3 hellie ne tegan e jummyyyyyy super te shijshme.
 
receta ne vijim pas nje dite sh te lodheshme pune 4 ore kurs e po aq ore pune.
 
pasta  me merluz
 
 5 tranci di merluzzo te ngrire pa hala
300 grami di vermicelli
2 thelpinj hudhera
1 koker patate pranverore icik e madhe :P
pak majdanoz
1 karot
pak selino
1 alice sotto olio
 4 domate zemer kau te pjekura shume
se jo domataka qershize.
rrigon piper e kripe vaj ulliri sipas deshires
djath se deshironi.
 
 
Vendosni per te zjerre ujin e makaronave. Ne tigan  shtoni qepen selinon e karoten e hudhren, kur uji i tyre te jet thar shtoni 2 luge vaj ulliri kaudisini pak shtoni edhe alicen e soptuar (aahah lol peshkun alice)
prisni merluzzin ne kubike shtoheni ne tigan edhe lereni 3 min shtoni dhe pataten e prere kubik e lereni edhe 3 min.
domatet i hiqni lekuren prihini holle holle e shtoheni te peshku. shtoni majdanozin lereni te behet pak doma tja e shtoni pak ue nga makaronat.
 
kulloni makaronat shtohini salcen 3 te hellura ne tigan ed e prontaaaaaa!!!!!!
shtoheni djathin sipas deshires e ju befte  mire!!!!!!!!
 

 
 


Erdhi koha e qershise.


Erdhi miq te dashur edhe kete vit koha e qershise, neper rraftet e frutave neper super markete ja bejne "ta tataaa" qershit neper kutickat apo shportat trasparente, kush eshte dashamirs i tyre nuk ka si ti rezistoj dot. Jan me teper joshese ne tezgat e markates  te hellura kup, aty ku te gjitha tonalitetet e te kuqes esaltojn plot sharm e ku ti kalon shkarazi e nuk e mban dot ate instiktin e zgjatjes se dores e hammm opa e hengre nje, po si aty ne mes te turmes sa e pa turp!!!!!!!!

 Si mund te kalohet kjo periulle e vitit pa te shkuar mendia te femijria, te kaushet me qershi qe shiteshin te buza e pallatiti, te qershit e varura ne vesh, e te qeshurat pa fund, e te mamat te cilat zjenin recelera e likorera,  Ne pallatin tim mblidheshin te gjitha grat  tek  shtepia e nje amvise me nikoqire, e cila nxirte ne pah nje arsenal te vertet tenxheresh e kavanozash, te cilet ne fundin e dites risultonin te mbushur plot e per plot. (liko per mikun me gjethe indershaim recel per mengjez recel per e,belsire ecte ct )
 Ne femijet pak me te rritur mund te na jepnin edhe detyren e heqjes se berthamave, te atyre qershive qe duheshin per recel. Nuk eksistonte te perekeshin me dore qershite e likos. Ajo ishte detyre e teta V. e cila me nje teknik krejt te sajen, hiqte berthamat pa e prishur fare qeshin, (perdorte nje grep). Ne fund te dites qershit me te vogela me te shemtuara beheshin embelsire, sdi si ta pershkruaj sa e mire ishte.
   Tradita shume te bukura rrituale qe i jepnin nje kuptim shume te vecante edhe gjerave te vogela qe shpesh here qe ne sot si vem fare re:(
Rrituale te tilla te bejne te mendosh qe sa shume gjera kan ndryshyar.
 
per mos te harrua keto gjerat e vogela e te medha sipas mendjes time :D
vedosa ta festoj kohen e qershise me nje torte, qe eshte bere ritual tashmene cdo fund maji per te festuar kohen e qershise.
 
 
ju nevojiten :
200 gram miell
100 gram nisteshte
80 gram sheqer
1 gote qumesht
1 te verdhe veze e dy te bardha
300 gram qershi pa berthama
50 gram gjalp ose 2 luge vaj  mistri
sheqer puder
maia per embelsira
lekura e nje limoni e grire holle
1 pako vanilie 15 gram,
 
Si fillim rrahim me nje fije kripe te bardhat e vezes dhe  i lejme menjan. Pastrojm qershit nga berthamat. Ne nje tas te thelle e te madh, rahim sheqerin me te verdhen e vezes dhe me gjalpin, shtojme aty miellin  ( te qumeshti kemi tetur vaniljen) e nisteshten edhe qumeshtin gjithe duke i rrahur me mikser, kur masa te jet omogjene shtojme maian edhe lekuren e limonit. Me nje luge druri shtojme te bardhat e vezeve duke i perzjer nga posht lart. E vendosim masen ne tepsin qe e kemi lyer me gjalp e miell(un kam bler tepsist qe nuk ngjitet kurre asgje. ju a keshilloj ska investim me te mire) persiper shtojme qershit, te cilat gjate pjekjes zbresin ne lartesin e meseme te tortes.
 
piqeni ne 185 grad per 35 min. furri duhet te jet i nxehur me pare.
 
ps. me lengun e qershive mund te aromatizoni qesherin shtohini edhe nja dy gjethe nane (mentuccia) edhe sperkateni torten nga fundi i pjekjes. Sheqei do shkrij pak duke lene nje arom sh te vecante.
 
ju befte mire!!! 

venerdì 16 maggio 2014

Sa shume i dua perimet une !!!!!! PERIME ME CURRY.

Kisha disa kohe qe nuk me binte rasti te gjeja ne shitje perime kaq shume te fresketa,  ne kete rast dhe biologjike. Si mos te gatuash dicka te lehte jo shume te ngarkuar e cila respekton shijen origjinale te perimeve, vagan mon amur.

Nje pjate gjelle shume e shijshme ne shoqerine e dashurise time vegjetariane (ime moter)  per te cilen gatuaj me shume deshire gjella te shpjeta e pa mish.

per kete pjat ju nevojiten.
350 gram mashurka jeshile
1 koker gjep e kuqe
2 hurdhera
3 karota mesatare
4 kokera patate pranverore
2 kokera domate (te pjekura shume)
2/3 dege selino te bardhe
2 luge gjelle curry
vaj kripe e erza te tjera sipas deshires.
 

 


Pastrojme perimet, i lajme ato ne uje te bollshem, i presim ne format qe deshirojme. Ne nje tenxhere, (une per keto lloj pjatash perdor tiganin wok) ne fillim fergojme qepen hudherat selino shtojme perimet edhe i sperkasim me curry (te blere te gateshem sepse mua sma pret kungulli shume per ti pegatitur erzat vete) i lejme pak ne zjar te lart kur perimet te jen zbutur disi shtojme domatet (te cilat i kemi len pak ne uje super te nxehte e pastaj i kemi ftohur ne uje te ftoht) keshtu i hiqet lekura sh shpejt. Shtojme domatet te perimet kur keto te fundit te jen tretur disi, shtojme 2 gota uje, i lejme ne kohen e duhur per tu bere, po te deshironi me fund  mund ti shtoni uthull balsamike.  
e shpjet e shume e shijshme.
ju befte mire!!!!!!!

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...