giovedì 24 ottobre 2013

embelsirka me limon. dolcetti al limone.

 Edhe pse kam qene sh e lodhur kete jave, e jam akoma, po ju sjell kete recet super ymmyyy.
ju kerkoj falje qe po i bie pak shkurt, por kam sh pak kohe e dispizicion.

 
per kete recet ju nevojiten:
400 gram miell
100 gram sheqer
lekura e grire e nje limoni
nje maj luge pelhur vanilje
1 pako maja  per embelsira
1 gote qumesht
1 luge vaj ulliri
1 koker vez
 
 
per kremin qe do vendosim siper embelsirkave
100 gram sheqer puder
lengu i nje limoni
1 luge leng boronicash
 
 
Brumin per embelsirkat duhet ta zeme njesoj si ai per byrekun, duhet te jet i bute e pak elastik, rahim vezen me sheqerin, shtojme miellin vaniljen lekuren e limonit edhe maian, shtojme aq qumesht qe nevojitet, duhet per te bere brumin si ai qe behet byreku.
 
kete masen e lejme te pushoj per 30 min.
 
e ndajme ne topa te vegjel edhe i pjekim ne fure te nxeht 200 grad per 30 min.
per kremin, perzjejm lengun e limonit me sheqerin e lengun e boronicave,
lyejme embelsirkat me te.
 
ju befte mire.
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 

2 commenti:

 1. Pershendetje Lulù, u be kohe e gjate qe s'kaloj ketej.... ne fakt u be kohe e gjate qe nuk i perkushtoj kohe as blogut tim :)
  Me 2 kalamaj capirai quanto tempo mi rimane da dedicare ai hobby!!!! Te fln per viziten dhe kto dolcetti me limona qenkan shume interessante. Ormai Dukan mi ha fatto perdere 5 kg (e abbiamo festeggiato a casa con tanto di risotto ai finferli e arrosto al forno hihi), altri 5 e proverò questi deliziosi dolcetti :)
  Baci baci

  RispondiElimina
  Risposte
  1. ciaooo carisssimaaa, sa me behet qefi qe lexon recetat e mia. daiiii suuu che un po' di cicca fa bene :) un abbraccio cara :)

   Elimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...