venerdì 30 maggio 2014

Makarona " 3 te hellura hopa hopa ne tigan" merluz, patate e sh te tjera.

Dita ime mer krejt nje tjeter kuptim, kur ne pune gjerat ven shume mire, kur neser eshte weekend edhe koha eshte shume e bukur.
E ulur para kompiuterit ben gjasme sikur lexon "dielli 24", "il Sole 24 ore" ne menyre te tille qe askush ste bezdis sepse je duke bere nje pune te rendesishme informohesh per situaten ekonomiko fianziare :P :P, por edhe pse kjo gazet ne dore te ben te ndihesh aksionere e rendesishme edhe finanziere ne karier. ( a pikaaa qe thoni juuu do doja ne zyre te me sjellnin ndonje Vogue o Glamur )
 
Megjithate ne keto momente te dites ne 5 min e fundit te punes e deri te nadalese e autobusit per tu kethyer ne shtepi, un mendoj cdo gatuaj per darke apo cfare do gatuaj per weekend.
ne metro jam gjithe duke lexuar, por ka raste duke pare ndonje blog gatimi "font  inspirimi per kedo" kam blogjet e mia te pereferuar, edhe duke vdekur urie. qe i rafte nje pikee ishallahhh ketyre amvisave kaq te zonjat.
 
Dhe ketu lind ideja e pjatave te shpjeta 3 hellie ne tegan e jummyyyyyy super te shijshme.
 
receta ne vijim pas nje dite sh te lodheshme pune 4 ore kurs e po aq ore pune.
 
pasta  me merluz
 
 5 tranci di merluzzo te ngrire pa hala
300 grami di vermicelli
2 thelpinj hudhera
1 koker patate pranverore icik e madhe :P
pak majdanoz
1 karot
pak selino
1 alice sotto olio
 4 domate zemer kau te pjekura shume
se jo domataka qershize.
rrigon piper e kripe vaj ulliri sipas deshires
djath se deshironi.
 
 
Vendosni per te zjerre ujin e makaronave. Ne tigan  shtoni qepen selinon e karoten e hudhren, kur uji i tyre te jet thar shtoni 2 luge vaj ulliri kaudisini pak shtoni edhe alicen e soptuar (aahah lol peshkun alice)
prisni merluzzin ne kubike shtoheni ne tigan edhe lereni 3 min shtoni dhe pataten e prere kubik e lereni edhe 3 min.
domatet i hiqni lekuren prihini holle holle e shtoheni te peshku. shtoni majdanozin lereni te behet pak doma tja e shtoni pak ue nga makaronat.
 
kulloni makaronat shtohini salcen 3 te hellura ne tigan ed e prontaaaaaa!!!!!!
shtoheni djathin sipas deshires e ju befte  mire!!!!!!!!
 

 
 


Nessun commento:

Posta un commento

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...