venerdì 16 maggio 2014

Sa shume i dua perimet une !!!!!! PERIME ME CURRY.

Kisha disa kohe qe nuk me binte rasti te gjeja ne shitje perime kaq shume te fresketa,  ne kete rast dhe biologjike. Si mos te gatuash dicka te lehte jo shume te ngarkuar e cila respekton shijen origjinale te perimeve, vagan mon amur.

Nje pjate gjelle shume e shijshme ne shoqerine e dashurise time vegjetariane (ime moter)  per te cilen gatuaj me shume deshire gjella te shpjeta e pa mish.

per kete pjat ju nevojiten.
350 gram mashurka jeshile
1 koker gjep e kuqe
2 hurdhera
3 karota mesatare
4 kokera patate pranverore
2 kokera domate (te pjekura shume)
2/3 dege selino te bardhe
2 luge gjelle curry
vaj kripe e erza te tjera sipas deshires.
 

 


Pastrojme perimet, i lajme ato ne uje te bollshem, i presim ne format qe deshirojme. Ne nje tenxhere, (une per keto lloj pjatash perdor tiganin wok) ne fillim fergojme qepen hudherat selino shtojme perimet edhe i sperkasim me curry (te blere te gateshem sepse mua sma pret kungulli shume per ti pegatitur erzat vete) i lejme pak ne zjar te lart kur perimet te jen zbutur disi shtojme domatet (te cilat i kemi len pak ne uje super te nxehte e pastaj i kemi ftohur ne uje te ftoht) keshtu i hiqet lekura sh shpejt. Shtojme domatet te perimet kur keto te fundit te jen tretur disi, shtojme 2 gota uje, i lejme ne kohen e duhur per tu bere, po te deshironi me fund  mund ti shtoni uthull balsamike.  
e shpjet e shume e shijshme.
ju befte mire!!!!!!!

 

4 commenti:

  1. un piatto vegetariano assolutamente gustosissimo!
    Buona serata e felice week end

    RispondiElimina
  2. po ku humbe moj lulushe. ket receten do ta provoj me pa tjeter.shkruaj me shpesh.

    RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...