giovedì 21 marzo 2013

Spring is here.
The Spring
 gif
by Thomas Carew (1640)
clr gif

Now that the winter’s gone, the earth hath lost
Her snow-white robes; and now no more the frost
Candies the grass, or casts an icy cream
Upon the silver lake or crystal stream:
But the warm sun thaws the benumbed earth,
And makes it tender; gives a sacred birth
To the dead swallow; wakes in hollow tree
The drowsy cuckoo and the humble-bee.
Now do a choir of chirping minstrels bring,
In triumph to the world, the youthful spring:
The valleys, hills, and woods in rich array
Welcome the coming of the long’d-for May.
Now all things smile: only my love doth lower,
Nor hath the scalding noon-day sun the power
To melt that marble ice, which still doth hold
Her heart congeal’d, and makes her pity cold.
The ox, which lately did for shelter fly
Into the stall, doth now securely lie
In open fields; and love no more is made
By the fire-side, but in the cooler shade
Amyntas now doth with his Chloris sleep
Under a sycamore, and all things keep
Time with the season: only she doth carry
June in her eyes, in her heart January
.

The Spring
 gif
clr gif
PRANVERË

Duke gërmuar, ti e zgjon pranverën e përgjumur në plazh
Ti e vë në flokët e tu dhe qesh
Qeshja jote bën rrotullame në qiell, vezullon si shkuma
Dhe deti ngroh butësisht një diell të gjelbër

Ah, dora jote në dorën time!
Guraleci që ti hodhe në qiellin tim
Sot është petale që shket në sfond të qiellit

Midis krahëve tanë shpërthejnë sytha
Në qendër të vështrimeve tona
Sillet një diell i artë dhe lë aty stërkalat e tij

Po, ne jemi një liqen, jemi pemë
Jemi drita që rrjedh mbi barin e gjelbër
Kodrat e flokëve të tu ku vallëzon drita
Jemi ne!

Në erën që fryn tashti, hapet një derë
Duar të panumërta na thërrasin me hijet e gjelbërimit
Na thërret një rrugë e saporavijëzuar në lëkurën e tokës
Krahët e tu shkëlqejnë në mes të burimit

Qerpikët tanë zhyten në diellin e prushtë
Aty fillojnë të piqen heshturazi
Deti, frutat


Charles Olson, SHBA

poezia ime e preferuar.

Keto jan foto te bera pak kohe me pare, per kete vit nuk e kam inagurarar akoma sezonin e fotografive te pranveres.

xoxo Lulu.

8 commenti:

 1. Lulu po une i njof keto fotografit, perse e ke fshire blogun e vjeter, ishte shume origjinal ai, i mbaj mend edhe fotografte bardhe e zi.

  Pergezime edhe per kete blogun, me pelqen idea.

  puc Gita.

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Pershendetje Gita, pishen jam bere qe kam fshire blogun e vjeter, por edhe ky i riu me plq me shume.

   flm shume qe me viziton.

   Elimina
 2. Che meraviglia, cara.. davvero una meraviglia! Queste foto accarezzano il cuore e l'anima e mi portano un po' di primavera.. che qui tarda ad arrivare, con il freddo che fa! Ti abbraccio e grazie della tua splendida visita, sarà un piacere seguirti! Passa un felice fine settimana <3 <3 :)

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Grazie Ely, che bello leggerti qua, mi fa molto piacere che hai visitato il mio blog.
   Nasce tutto da un desiderio infrenabile di scrivere in albanese, male ma con tanto affetto per la mia lingua madre, sto valutando di aprire un altro blog in italiano :)

   Grazie mille per la tua visita, lo ribadisco che il tuo blog e fantastico!!!!!!!

   ps. le foto sn di qualche primavera fa, mettono allegria, sopratutto quando le giornate sono grige e uggiose.

   xoxo Lulu.

   Elimina
 3. Gezuar Pashken e dashur Lulù! Shume te bukura keto foto!

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Flm ballokume, jan te gjitha foto te pranverave te shkuara, kete vit po vonon pranvera, shume Gezuar edhe ty e familjes tende, sa me shume begati.

   xoxo Lulu.

   Elimina
 4. Hello there! :) Rastesisht e zbulova blog-un tend LULU dhe po me pelqen shume, urime.
  Fotografite jane shume te bukura dhe frymezuese. keep posting!
  Te shenova ne blogjet e preferuara
  xoxo

  RispondiElimina
  Risposte
  1. hello Natstila, edhe blogu yt me plq shume, flm per komplimentin me behet qefi qe te plq, urroj te shof sa me shpesh ketu.

   xoxo Lulu.

   Elimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...