giovedì 20 marzo 2014

Canederli, Austia, Cekia e Italia e veriut poo me prettt iuuppyyyyy Qofte mali.

 
 
 
Une kete kohe me te vertete mund te them qe zere se kam vdekur per buke. Nje jave frenetike kjo qe po kalon, sa te gjithe vaktet qe kam konsumuar ne zyre para pc, me vrap per kohen qe po i merja punes, ne shtepi me gjerat e castit pasi koha per te gatuar zero.
Vrapo andej vrapo ketej mezi gjeta nje copes kohe per te gatuar nje pjat te ngroht qe te ve zorret dhe mend e kokes ne vend !!!!!!!!
 
per te realizuar kete pjat tipike te zonave malore ju nevojiten shume pak gjerra, shume uri e deshir per te gatuar e per te ngren e guzhinen e shtepise tuaj.
 
per keto qofetet e malit ( e thene alla shqiptarce) ju nevojiten:
(receta e thjeshtesuar sipas mendjes time)
 
 
 
 
 
 
buke e ndenjtur 400 gram
djath fontina, grana pak fare tipo 50 gram (receta origjinale nuk e ka)
1 koker qep
pak majdanoz
qumesht (te ngroht aq sa duhet per te lidhur masen)
200 gram speck
1 koker veze
e miell sa per te lidhur.
kripe edhe herza te tjera sipas deshires
 
Grijme ne mikser speckun me djathin,qepen e grire holle e fergojme ne pak fare gjalp. Ne nje ene te thell shtyllim buken e lene pak me pare e qumesht, shtojme aty te gjithe perbersit pak e nga pak, pasi masa te jet homgjene e lejm ne frigorifer per 2 ore.
 
Gjate kesaj kohe pergatisim lengun ku do ti zjejm qoftet. Mund te jet mishi ose perimesh, un e bera me mish pule pasi lengu i mishit te vicit nuk me pelqen. Ju relizoheni sipas shijes tuaj.
 
Pasi te ket kaluar koha mereni masen e qofeteve edhe ndaheni ne topa (un i bera me te vegjel se sa nje koker are, receta origjinale i do gjigande)  Vereni lengun e pules per te zjer (pasi i keni hellur pak kripe edhe keni hequr mishin nga ai.) 
Aty shtohni makarona te himeta te cilat zjejn shume shpejt 5 min me se shumta, kur makaronat te jen gjysem te bera shtohni edhe qoftet lereni te zjejn per 2 min, nga fundi hillini djath te grire e lereni me kapakun ven te ftohen.
 
 
 


ju befte mire!!!!!!!!!

5 commenti:

 1. Do te kemi nderin te te shohim te Master Chief Albania?

  RispondiElimina
  Risposte
  1. ahahahah Jonkiiii sjam e atij niveli :)
   flm x consideraten ;)

   xoxo lulu

   Elimina
 2. Duket e thjeshte per tu bere dhe shume e shijshme mmm :p Leng goja :p

  http://cassie2fashion.blogspot.com/

  RispondiElimina
  Risposte
  1. poo Kejsi eshte sh e thjesht edhe e shijshme, te ftoj te me ndjekesh :)

   Elimina
 3. Lulu e dashur blogu jot me befasoi, ku e gjen kohen per te gatuar, te le ne zyre e te gjej ne zyre, je per tu amiruar.

  nga klientia jote llapazoneeee.

  RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...