martedì 16 ottobre 2012

Supe Filandese me Salmon

Pra ca ditesh pash ne televizor kete recete, e cila mu duk shume ymmyyy.
Mendova un qe e kam shume qef Salmonin perse mos ta provoj nje here? sipas menyres time ajo nuk diskutohet, u mundova ta beja sa me shume light.


per kete supe ju nevojiten:

 • 500gram salmon
 • 6-7 kokera patate
 • 3-4 karota
 • 1 qepe
 • 2 gjethe dafine
 • pak koper
 • piper te zi
 • vaj ulliri
 • limon sipas deshires
marim perimet i pastrojme i lajme edhe i presim ne forem kubi patatet, ne forem rrethore karotat, grijme edhe qepen holle me gjithe coperin, edhe i vendosim per te zjerr ne uje me pak krip, (receta origjinale eshte qe duhet te skuqen me gjalp por une nuk vendosa keshtu, nqs deshironi mund ta beni edhe ne versionin qe ne fillim si skuqni e pastaj i zjeni).
Pasi perimet te kene zjere, edhe uji te jet pakesuar disi, por jo shume shtojme salmonin, qe e kemi lare, ja kemi hequr lekuren edhe halat (me nje pickatore hiqen shume kollaj).
I lejme te zjeje per 10-12 minuta me se shumti, edhe pse behet me shpjet, shifeni me sy, shtojme coperin, edhe vajin e ullirit. Edhe sa hap e mbyll syte eshte gati!!!!!!!!ps. receta origjinale ka edhe panen acide, por un nuk e preferoj edhe nuk e vendosa te receta.
fotografit jane bere disi me vonese edhe duket pak e lengeshme supa.

ju befte mire!5 commenti:

 1. Eshte me te vertete yummy! E kam provuar tek disa miq ne Bruksel, por zonja e shtepise, ndoshta per t'ia fshehur perimet femijeve, e kishte bere me te lengshme dhe i kishte frullua-r perimet. Flm per receten
  P.s.: kam nje jave ne regjim shtrati sepse e semure dhe shtatzane, e u kenaqa me emisione gatimi. I love Alessandro Borghese dhe Simone Ruggiati! Per mendimin tim jane the best per momentin

  RispondiElimina
 2. pershendejte ballokume, sa lajm i mire !!!!! Sh urrime edhe nje shtatzani sa me te mbare!

  e vertete sh e shijshme edhe sh e shendeteshme, edhe e thjesht mbi te gjitha. E une lovvo sh Alessandron eshte me i miri, Simonen pak me pak.

  heres tjeter do ti frulloj perimet.

  xoxo LULU.

  RispondiElimina
 3. Flmd qe kalove nga Blogu im, Lulu. Urime edhe ty per blog-un dhe per recetat fantastike. Nga njera ane kot sa hyra sepse po me hahet shume tani. Do i bej follow blog-ut tend dhe nese deshiron dhe te pelqen imi, mund te me mbeshtesesh edhe ti mua duke me bere FOLLOW!!

  Flmd, Ada. =)

  RispondiElimina
 4. sigurisht Ada!!

  je e mire pritur sa here te deshirosh ne blogun tim.

  ohhh me vjen keq, ne gjendjen tende e kuptoj qe eshte e veshtire ti rezistosh ushqimit.

  gjithe te mirat xoxo Lulu

  RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...