venerdì 5 ottobre 2012

Torte me Limon "pa veze e pa gjalpe"Kisha dy dit qe po "vdisja" per nje torte te mire te bute te bere ne kushtet e shtepise, me vajti mendja per nje torte me kungull te verdhe te them te drejten por pertova, eshte shume i gjate gatimi i saj.
Keshtu qe me shkoi mendja te nje torte me limon, shume vitamine C, fare pak kalori, edhe shume pak kohe, e sa hap e mbyll syte kjo torte eshte gati.

Per torten me Limona ju nevoiten:
 • 3-4 limona (te pa trajtuar biologjik)
 • 300- gram miell
 • 50-  gram nisteshe
 • 150 - gram sheqer (un perdor sheqer kallemi por vete mire edhe sheqeri i panxharit)
 • 100 - gram reçel portokalli
 • 2 - luge gjelle vaj ulliri ose 3 luge gjelle vaj mistri
 • 1 pako maia perembelsira  15 gram besoj se eshte.


Marim Limonat pasi ti kemi lare, i grirjme lekuren e 2 limonave ne rende, duhet te jene limona biologjik.
Shtryllim lengun e limonave, qns deshirojme mund te frullojme edhe tulin, ne kete menyre torta behet me arome me intense.  Ne nje ene shtojme miellin edhe nisteshen e perzjejme me sheqerin e ne fund shtojme lengun e limonave, (nqs lengu nuk mjafton mund ti shtoni pak qumesht).
I rahim te gjitha se bashku, e ne fund shtojme edhe nisteshen me vajin.  Vendosim ne nje tempi me diameter 24 cm, ku me pare kemi shtruar letren e guzhines, ose e kemi lyer me vaj apo gjalpe. Siper tepsise shtojme recelin ne menyre omogjene e ndajme me luge.


Torta duhet te piqet ne fure pak te nxete ne 180 grad per 40-45 min afersisht. Pasi te jet pjekur edhe ftohur, duhet ta kethejme me koke posht (n di si ta shpjegoj ndryshe) ne kete menyre receli duket ne siperqafe, sepse gjate pjekjes ka rene ne fund. sperkasim siper pak sheqer puder.Ju befte mire!!!!!!!!!3 commenti:

 1. Duket e shishme. Si nje e cmendur pas embelsirave do ta provoj patjeter,aq me shume qe qenka dhe me pak kalori. Me pelqen blogu yt :)

  RispondiElimina
 2. Sh flm Aulona, shumica e gatimeve te mia jan me shume pak kalori, edhe tortat e tjera qe kam vendosur jane light :) flm!!!!

  RispondiElimina
 3. O Lulu cme bere me nepsin :( se jam dhe ne ato dite qe deshiroj te ha embelsira pa fund :p

  RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...