martedì 6 novembre 2012

Ushqimi i preferuar, 2 llojet e tij :) pule & peshk

Te gjithe kemi ushqimin ton te preferuar i cili nuk na merzitet kurre, te bej nje list te gjate te gjerave qe deshiroj perfundoj gjithe faqen shumica jan embelsira te cilat i adhuroj. Ri fare mire gjithe diten ne pune pa ngrene asnje gje qe pushimin te haj nje torte boomb kalorike, apo nje akullore me 100 shije.
Por kur behet fjale per diet te ekulibuar te shendeteshme, vendin e pare e ze sallata. Me plq te gjitha variantet vetem ate tradizionale shqipetare nuk e kam qef, pastaj te gjitha me pelqejne.

Receta e rralles eshte super e shendeteshme  e super easy :P . Urroj qe te ju pelqeje.

Per te realizuar kete recet ju nevojiten:


 • 500 gram sallate te tipit "iceberg"
 • 300 gram kraharor pule te prere holle
 • 2 koper mesatar
 • salce uthulle rrushi
 • kripe, vaj ulliri, limon.

Pjekim mishin epules ne piaster, edhe pastrojm sallaten me gjithe koperin ne uje te rrjellshem, i presim holle ato i hellim siper lengun e limonit, edhe kripen. Presim kraharorin e pules se pjekur ne copesa te vogela, e vendosim sipers sallates, edhe i hellim siper vajin e ullirit edhe  salcen e uthulles. 

edhe sallata eshte gati. Nqs nuk preferoni koperin mund ta ndryshoni ate me nje molle jeshile, rezulati do jet shume i shijshem.


e njeta sallat e shpjet me fileto peshku Salmon. • 500 gram sallate e tipit "icebreg"  un perdor kete se kjo me plq ju perdroni ate qe deshironi.
 • 300gram salmon
 • limon, salce uthulle, kripe e vaj ulliri.Pastojme sallaten e grijme holle ate, pjekim salmonin ne piaster te nxete, edhe e vendosim pasi te jet ftohur pak mbi sallaten i sperkasim me lengun e limonit edhe me vjain e ullirit. Eshpjet edhe super e shijshme, nqs deshironi mund ti hillni siper edhe arra ose pinoli.  Un se plq kete version familjaret e mi po.
-Ju befte mire!!!!!!!3 commenti:

 1. Ohhh ne te dyja e paskemi njesoj ate punen e embelsirave, pasi dhe une ate pune bej, gjoja mbaj diete dhe rri pa ngrene dhe e vetmja gje qe ha eshte ndonje cokollate, ose torte per te cilat vdeeees :D Gjithesesi kjo sallata qe ke postuar ti ketu duket vertet e shijshme dhe e lehte per t'u gatuar. Qe sot do ta provoj ;)

  RispondiElimina
 2. ahahaah :d te befte mire ^_^

  Aulona te sygjeroj te me ndjekesh, pasi do vendos shume e shume receta te tjera, e kam mare seriozisht logun :)

  xoxo Lulu.

  RispondiElimina
 3. Komplimente me te sinqerta lulu, edhe per fotograsfit, sallatrat edhe une i dua shume.

  gjithe te mirat Dea.

  RispondiElimina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...